Grooming najprościej rzecz ujmując to pielęgnacja zwierząt. Nie ma w naszym kraju definicji, która by szczegółowo wyjaśniała co jest a co nie jest groomingiem. Dlatego wydaje się najrozsądniejszym przyjąć definicje dość szeroką. My tak przyjęliśmy i na potrzeby naszych kursów definiujemy grooming jako strzyżenie, trymowanie, czesanie, rozczesywanie, układanie fryzur, kapanie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne. Oczywiście można przyjąć inne kryteria definiowania groomingu ale patrząc od strony klienta który szuka miejsca w którym się pielęgnuje zwierzęta to taka definicja wydaje się najbardziej logiczna.
Zastanawiam się czy już jesteśmy gotowi na czasownik „groomować”, bo ciągłe pisanie: „strzyżenie, trymowanie i inne zabiegi pielęgnacyjne” jest uciążliwe i dużym ułatwieniem byłoby używanie słowa „goromowanie” jako synonim tych wszystkich zabiegów. Na potrzeby naszego szkolenia a także na potrzeby tej strony będziemy się posługiwać tym słowem choć zdajemy sobie sprawę, że to określenie nie oficjalne.
Dobry groomer potrafi zająć się każdym psem, zarówno tym przygotowywanym na wystawę jak i tym, który jest groomowany „na sportowo”. Oczywiście nie sposób być specjalistą od wszystkiego ale można być specjalistą od groomowania na sportowo i od przygotowywania na wystawę jednej czy kilku ras. Kilka najbardziej popularnych w Polsce ras ma po kilka fryzurek oraz różne ich wariacje. Bycie ekspertem od wszystkiego jest w zasadzie nie możliwe, ktoś kto tak twierdzi powinien to udowodnić. Etyka groomera wymaga by poinformować, że z takim psem mamy określone doświadczenie, tyle razy go strzygliśmy a samo przygotowanie to zabieg o określonym stopniu trudności bo oczywiście łatwiej przygotować psa krótkowłosego do wystawy po przez porządnie wyczesanie i kąpiel niż np Czarnego Terriera Rosyjskiego.